Želim posvet | Začni tukaj | Aktualno | Inkontinenca | Za nosečnice | Po porodu | Želim prejemati Novičke

3 razlogi zakaj keglove vaje ne delujejo

in kaj lahko narediš, da postanejo tvoja čudežna vaja

Gospa, delajte keglove vaje, slišiš kot odgovor na svoje vprašanje. Ko pa odpreš internet, iz vsakega kotička skače opozorilo, da keglove vaje škodujejo …

Ne nasedaj obljubam brez kritja in čudežnim vajam, ki ne obstajajo. Povedala ti bom 3 najpogostejše razloge, zakaj keglove vaje ne delujejo. A veš, kaj je dobra novica? V 90 % primerov najdeva razlog že v prvi obravnavi.

Prvi scenarij: Bereš, da so keglove vaje zlati standard skrbi za žensko zdravje. Ko ginekologu omeniš, da te skrbi inkontinenca, menopavza, porod, prerez presredka, spolnost, prolaps ti kot iz topa izstreli, da je treba delati keglove vaje. Greš na telovadbo, pilates, aerobiko in tudi tam delaš keglove vaje, seveda integrirane z dihanjem, gibanjem in vsem, kar spada zraven.
Prideš domov in stiskaš, stiskaš. Stiskaš, ko čakaš v vrsti na banki (da, še vedno slišim kolegice dajati ta napotek), stiskaš, ko je rdeča luč na semaforju (da, tudi ko si za volanom, mi povedo moje pacientke), stiskaš, ko kuhaš in tudi ko lulaš stiskaš, da preveriš, če stiskaš pravilno … A kljub temu tvoja inkontinenca, bolečina, prolaps in strah pred porodom ne pojenjajo, se morda celo večajo.

Ko sem se prvič seznanila s strokovnimi priporočili glede keglovih vaj, imela sem en sam bistven pomislek. Zaradi njega sem pregled medeničnega dna postavila kot predpogoj za nasvet o keglovih vajah v moji praksi (na prakse drugih pač nimam vpliva). Moj pomislek se je glasil: Kako pa vemo, kaj v resnici ženske in moški med stiskom sploh počnejo? In danes, po več kot petih letih dela izključno na področju rehabilitacije medeničnega dna, vem, da ne vemo, če ne testiramo.

Moja praksa kaže, da kegli so vse prej kot enostavni in za veliko ljudi niso učinkovita pomoč. Če temu dodamo še mnoga opozorila o škodljivosti keglovih vaj ter ljubke objave o počepih, medeničnem dihanju in ne vem čem vsem, kar naj bi delovalo in učinkovalo bolje kot keglove vaje ni čudno, da ženske izolirane vaje za medenično dno opustijo in se za priporočila ne zmenijo. Ali jih zamenjajo za fensi pripomočke, ki kažejo krivulje in računajo napetost in si s tem olajšajo vest, ker delajo zase. To je bil drugi scenarij.

Moje strokovno mnenje: Dobro zasnovanih preizkusov in raziskav, ki potrjujejo učinkovitost keglovih vaj in jih uvrščajo v prvo pomoč pri izzivih medeničnega dna imamo dovolj. Poglejva torej 3 najpogostejše razloge, zakaj keglove vaje ne delujejo. 90 % mojih pacientk in strank svoje razloge odkrije že v prvi obravnavi. Ko razumemo, kaj delamo, kako naj to delamo in zakaj, postanejo kegli čudežna vaja.

Prijava na pregled

Razlog številka 1: Jih ne izvajaš pravilno
Ti zaupam, da je bil to moj glavni pomislek, ko mi je bila vaja predstavljena, ker sem sama ob izvedbi na besedni ukaz ugotovila, da je moja izvedba vaje stvar moje interpretacije. Torej tudi stvar tega, na kakšen način je navodilo podano in razumljeno. Odvisno od sposobnosti zaznave in ocene telesnega odziva ter zavedanja, kaj naj telo sploh naredi.

Hitro sem ugotovila, da dokler se o keglih pogovarjamo, v resnici ne vemo, ali se sploh razumemo. Ne glede na to, kako dobre, slikovite in povedne slike in 3D modele uporabimo. Ne glede na to, da mi zatrdiš, da čutiš in veš in znaš. Izvedbo keglovih vaj oz. kot jih jaz rada imenujem popolnih stiskov medeničnega dna je potrebno preveriti. Ocenjujemo namreč veliko več kot zgolj prisotnost „aktivnosti“ mišične skupine. (Zato so vse naprave za vadbo mišic medeničnega dna super dodatek, ne pa nadomestilo za fizioterapevtsko obravnavo.)

Razlog številka 2: Jih ne izvajaš dovolj
Od ene ponovitve, tudi če stoodstotno pravilno izvedene najučinkovitejše vaje ne bo vsakodnevnega, trajnega in opaznega učinka. Tudi keglove vaje oz. vaje za mišice medeničnega dna, če želimo videti učinek, je potrebno izvajati v zadostni količini, dovolj dolgo in s primerno obremenitvijo. Torej za učinkovitost keglovih vaj je prvi pogoj njihova pravilna izvedba, ki jo tvoje medenično dno potrebuje. Drugi pa je redna in zadostna vadba.

Cilji vadbe mišic medeničnega dna so različni in se od ženske do ženske razlikujejo. Tudi potrebe medeničnega dna so individualne, zato za učinkovito vajo je smiselno izbrati tako, ki jo telo potrebuje. Če se pripravljaš na maraton, boš trenirala drugače, kot če se pripravljaš na šprint. Čeprav v obeh primerih lahko rečeš, da vadiš tehniko teka. 😉

Pogosto prihaja do zmede pri navodilih nosečnicam. Nosečnice potrebujejo tako vaje za moč in koordinacijo medeničnega dna in preprečevanje uhajanja urina ali blata, prolapsa in podobnih izzivov, kot vaje za prožnost in raztegljivost, kot pripravo na porod. (Ne, ne gre za lutusovo sedenje in druge raztezne vaje. Če si noseča, izberi paket Za nosečnice ali Pripravo na iztis.)

Razlog številka 3: Niso trenutno primerna vaja
Tudi to se zgodi. Ko vemo, kaj tvoje medenično dno potrebuje in kako prispeva k izzivom, ki jih opažaš, lahko izberemo vaje, ki mu najlažje in najučinkoviteje pomagajo. Pogosto so to keglove vaje, še pogosteje vadba katere od komponent mišične aktivnosti in koordinacije. Včasih, glede na stanje mišic medeničnega dna, njihovo napetost, telesne prispevalce in druge dejavnike za določen čas izolirane stiske pač odsvetujemo. Ne nadomestimo s čim drugim, ampak izberemo primerno vajo za danes, za čas, v katerem delamo na tej konkretni spremembi.

Nato z obravnavo, ko odstiramo tančico motnje v delovanju medeničnega dna, ki ima za posledico uhajanje, prolaps, bolečino in še kaj, dodajamo vaje in pristope, iz katerih gradiš srečo v telesu, ki ga imaš.

Ti razlogi so najpogostejše napake, ki jih lahko narediš, ko začenjaš z obravnavo inkontinence ali poporodno rehabilitacijo. Paket poporodni Telesni jaz je tvoj prvi korak, ki ti pomaga, da oceniš svoje stanje in se odločiš o postopanju tako, da se zavestno izogneš najpogostejšim napakam.

Tretma Povej mi svojo zgodbo je bil zame popolno presenečenje. Ni klasična fizioterapija, kot sem pričakovala, gre bolj za vodeno odkrivanje, kako svoje lastno delo dojemam, kje čutim blokade in do kod sega moje zavedanje. Obravnava, ki sem jo potrebovala, ne da bi vedela, da obstaja. Drža in gibanje: Pri obravnavi sem dobila veliko napotkov in preprostih vaj za bolj pravilno vsakodnevno gibanje. Bolečine in občutki, s katerimi si prej nisem znala pomagati, so dobili smiselno razlago. Trebušna stena: Hvaležna za manualno in viseralno terapijo, ki mi pomaga pri boljši drži in lažjem premikanju. Nobena količina vaj ne bi imela tako globokega in trajnega učinka. Medenično dno: Varnost in v strokovnost. Anna je nežna, uvidevna in profesionalna. Sedaj sem opremljena s praktično izkušnjo, kako pravilno izvesti Keglove vaje in z možnostjo odločanja, kam se obrniti v primeru težav.” – J. B.

Preberi več:
1/ Preprečevanje poškodb presredka – cilj, sanje ali še en razlog za kreganje
2/ Pogosta vprašanja – tematski zapisi na blogu mojafizioterapevtka
3/ naroči brezplačne zapise o 3 najpogostejših napakah pri inkontinenci
4/ Zakaj izbrati FizioMamo