Želim posvet | Začni tukaj | Knjiga Porodni načrt | Inkontinenca | Za nosečnice | Po porodu | Prijava na Novičke

Porodni načrt niso želje

Zakaj vztrajam pri naslovu Porodni načrt: postani avtorica svojega uspeha

Pomislek o primernosti besedne zveze „porodni načrt“ sem pogosto slišala s strani babic zaposlenih v porodnih sobah in porodničarjev. Večkrat so mi oboji predlagali besedo zvezo „porodne želje“, a pokazala ti bom, zakaj je ta beseda z mojega stališča še manj primerna. Odločitev je, kot vedno, tvoja. Še posebej, če besedam sledijo dejanja.

Želje razumem več ali manj kot predstave, ki jih imaš in te prepogosto predajo v roke drugim. Želje so stvar ocene. Želje so lahko pretirane, upravičene, nerealne, nepomembne, zafnane … Želje so le redko osnovane na dogajanju tukaj in zdaj, odvisne od resničnosti, ki jo soustvarjaš. Porodne želje kažejo, da je porod nekaj vnaprej določenega, čeprav nepredvidljivega, in da na porod kot tak ni možno vplivati. A to preprosto ni res. Nepredvidljivost poroda ne pomeni njegove muhavosti, ki je ne moremo predvidevati ali oceniti, kaj imamo na izbiro. In če imamo izbiro, ne govorimo o željah, ampak o preferencah, celo o informiranih izbirah. Če gremo naprej v smeri informirane izbire, želje tako ali drugače moremo spustiti na realna tla.

Visokoleteče besede, ideali, kaj pa prenos v prakso?

Zamisli si ta primer:
Greš na kosilo v restavracijo. Tip restavracije, vsi vemo, določa okvir, iz katerega boš lahko izbrala jedi. Če greš v kitajsko restavracijo, ne pričakuješ burgerja in pice. Ko si v kitajski restavraciji, si lahko zaželiš, recimo, njihovo hrustljavo raco. A če jo imaš namen dobiti, jo moreš naročiti. Če race ni na voljo, ali to pomeni, da moraš oditi lačna ali s kosilom po izboru natakarja ali kuharja? Ne. Pomagala ti bosta iz dosegljivega izbrati tisto, kar ti najbolj ustreza od preostalega na meniju, čeprav to ni raca. Čeprav izbira ne bo nujno izbrisala želje.

Če odideš v kitajsko restavracijo z željo po raci in nisi vzela v zakup možnosti, da je ne boš mogla dobiti, je razočaranje tukaj. Pričakovano bi si svetovala, da svojo željo po določeni – sicer pričakovani in ponavadi dostopni – hrani najprej preveriš, preden prideš na kosilo, ne? Ali bi imela preferenco race v primerjavi s sladko-kislim piščancem ali samostansko pojedino.

Na primeru restavracije s kitajsko hrano sem ti pokazala, da je prenos želje v resnično življenje povezan z načrtom. Če ostaneš le na želji, se zanašaš na srečo. V primeru kitajske hrane, ni panike, in te ne nagovarjam, da spremeniš svoj ustaljeni ritem obedovanja. A zanašanje na srečo v primeru življenjsko pomembnih odločitev in dogodkov, kot je rojstvo otroka, ni dovolj za varno in kakovostno obravnavo. Za lepo izkušnjo. Zato potrebuješ načrt. Ne glede na to, ali imaš zgolj in samo želje, ali si jih pripravljena oblikovati v preference.

Razlika med potrebo in željo je očitna. Ko veš, kaj potrebuješ, lahko poiščeš možnosti uresničevanja in jih postaviš na lestvici od najbolj do najmanj zaželene. Ko imaš željo, je ena sama. Ali je tako neotipljiva, da ni prenosljiva v resničen svet. Ali je tako jasno določena, da je rigidna, obenem morda v določenem okolju sploh ni uresničljiva. Če se želja ne izpolni, si razočarana. In le redko kdaj se želja izpolni kar sama od sebe. Če se odločiš ostati pri željah, te porodni načrt vabi, da vnaprej in pravočasno preveriš, ali je izpolnitev te želje na voljo. Če ostanemo pri primeru s kosilom v kitajski restavraciji: ali danes sploh servirajo raco?

Ko imaš načrt, se ne vznemirjaš, če moraš zaviti, se ustaviti, pot prilagoditi, saj veš, da si še vedno na poti. Načrt uresničuješ ti s pomočjo osebja. Želje se ti izpolnijo. Ali tudi ne.

Če imaš preferenco, ki jo seveda lahko narekuje želja, imaš takoj drugo in tretjo možnost, če prva ni možna. Ob preferenci imaš tudi vse, kar vpliva na njeno uresničljivost, kar ti pomaga uvideti vpliv okolja in spremenljivk, ki oblikujejo porodni proces. Dobra novica je: na marsikatero med njimi lahko tako ali drugače vplivaš.

Ostanimo še pri raci, ki jo seveda menjaj za svojo priljubljeno hrano. Če je želja močna, in – kot te vabim v Porodnem načrtu – jo vnaprej preverjaš, se lahko odločiš, da pač kosilo pri njih prestaviš na drug, z raco napolnjen, dan. Konec dober, pravijo, vse dobro. A porod ni naročilo hrane. Ne moreš reči: pridem jutri, čez en teden, ko bo to in ono možno. Zato potrebuješ porodni načrt. Tudi, če ostaneš pri željah, ki jim želiš pomagati pri izpolnitvi.

Lahko se zapletemo v semantiko in jezikoslovno debato. Lahko dokazujemo svoj prav. A ne glede na to, ali izražamo želje ali načrt, je del uspeha odvisen od tega, kar narediš sama (priprava na iztis, informiranje, mindset, podpora – poglej paket za nosečnico in spletni paket uresničljiv porodni načrt), in del od tega, kako uspešno komuniciraš svoje potrebe.

Tomejto ali tomato, ne glede na to, kako na koncu poimenuješ svoj izdelek, si njegova avtorica.

Porodni načrt: postani avtorica svojega uspeha je tvoja osnova za priprave. Ne glede na to, ali boš pisala porodni načrt, izražala želje, ali prišla in rodila, imaš izbiro. Lahko si slišana.

Naj ti uspe!

Naroči svoj izvod | Prelistaj priročnik – izziv Porodni načrt | Paket za nosečnico