Zapis je nadaljevanje bloga Avulzije. Naj ti uspe!
Klinične napotke, ki vodijo mojo fizioterapevtko prakso, sem oblikovala – med drugim – na podlagi izobraževanja z dr. Sarah Boyles, ki je specialistka za žensko rekonstruktivno kirurginjo, ki sem ga opravila pri mednarodni iniciativi myPFM.
1/ Pomembno je ugotoviti mesto avulzije in njeno razsežnost.
To bo vplivalo na delež izgube mišičnih vlaken, možnost spontane rehabilitacije in nadomeščanja s strani drugih mišic. Najpomembneje pa je preveriti, ali gre za eno- ali obojestransko poškodbo. To se naredi s specifično ultrazvočno ali MR preiskavo, pri kliničnem pregledu medeničnega dna pa avulzije lahko zaznamo/izključimo, ne moremo jih pa z gotovostjo potrditi ali določiti njene razsežnosti.
Potencialno so avulzije pogostejše, kot trenutno mislimo, glede na pomanjkanje aktivnega testiranja.
2/ Avulzije močno prispevajo k pojavnosti prolapsa in so močan dejavnik tveganja za nastanek in poslabšanje prolapsa.
Po nekaterih raziskavah popolna avulzija naredi mišico za 40 % šibkejšo. Dodatno avulzije prispevajo k večji raztegljivosti MMD za približno 50 %, kar povzroči nezmožnost odboja pri aktivnostih kot so: hitra hoja, poskoki in tek. Avulzija podvoji tveganje za prolaps mehurja in potroji tveganje za prolaps maternice. Avulzija potroji tveganje za povratek prolapsa po kirurški terapiji prolapsa, zato preden se odločiš za operativno zdravljenje v področju medeničnega dna, je pomembno, da imaš dobro diagnostiko stanja ter pripravljalno in postoperativno fizioterapevtsko obravnavo. Ta, po kliničnih praksah naj traja vsaj 6 mesecev, naj bo individualna in individualizirana ter primerno intenzivna. To v začetku pomeni obravnavo 1x tedensko.
3/ Vse našteto naredi poporodno rehabilitacijo ključno za preprečevanje poslabšanja funkcije medeničnega dna, ker precej žensk utrpi poškodbo medeničnega dna, ki bo neodkrita in se ne bo pozdravila spontano.
Avulzije po porodu odkrijemo v 10-30 %, pri čemer se moremo zavedati, da testiramo le ženske, ki imajo vztrajajoče simptome. Vemo, da se mišice medeničnega dna pri vaginalnem porodu raztegnejo za približno 3x (podaljšajo se do dolžine, ki je 3x daljša kot začetna). Priprava na iztis in poporodna rehabilitacija ni opcija za tiste, ki opažajo težave, je najpomembnašja naložba, celo nuja za vse ženske, ki želijo ohraniti svoje medenično zdravje. Vsaka odločitev za sodelovanje s fizioterapevtko medeničnega dna prispeva k napredku in izboljšanju kakovosti oskrbe žensk.
4/ Če avulzijam dodamo še poškodbe visokih stopenj, ki se pojavljajo v 3-11 % vaginalnih porodov in pogosto ostanejo neodkrite ali nepravilno ocenjene, predstavljajo zahtevno poporodno kirurško oskrbo in variabilne možnosti trajnih posledic, postane razmislek o informirani izbiri poroda nuja, ne privilegij.
Postati avtorica uspeha preko priprave porodnega načrta je realna možnost in to ne zgolj v primeru, da tvoj cilj doseganje orgazmičnega poroda. Preberi knjigo Porodni načrt.
Dobra novica novica je, da strokovnjaki in raziskovalci že razmišljajo – in jaz tudi, že od 2015 – o dejavnikih, ki kažejo na večje tveganje za avulzije in se na njihovi podlagi lažje odločaš. Prav tako te raziskave nam pomagajo narediti pripravo na iztis kar se da specifično. Še boljša novica je, da okoli 60 % odkritih avulzij ni tako opazna/razsežna po 1 letu po porodu, če gre za manjše in delne avulzije. To je še en razlog, ki govori v prid proaktivnemu pristopu k vaginalnemu porodu. Dodatno in pomembno: če si prejela diagnozo avulzija v prvih mesecih po porodu, jo je potrebno preveriti pri okoli 12 mesecih po porodu, saj medenično dno za okrevanje (in posledice rehabilitacije) potrebuje čas. Preventivno, ne glede na diagnozo ali pojav simptomov, lahko za pomoč uporabljaš pas myPelvicBra. Piši mi za kodo za popust – v okencu sporočilo zapiši: želim kodo za popust PelvicBra.
5/ Pri razmisleku o drugem porodu po poškodbi porodne poti, je pomembno razmisliti o področju poškodbe in načinu oskrbe.
Za avulzije velja, da naj ne bi drugi porod poslabšal že obstoječe poškodbe. Zgodba pri visokih stopnjah poškodb presredka pa je nekoliko drugačna – v tem primeru je dobro pridobiti mnenja strokovnjakov, ki so osnovana na testiranju, ne predvidevanjih in preferencah osebe ali porodnega okolja. Če se želiš celostno informirati, preberi knjigo Porodni načrt. Za poglobljen pogovor o tvoji situaciji izberi Uresničljiv porodni načrt.
6/ Avulzije vplivajo na prolaps in na uspešnost kirurške intervencije v področju medenice.
S kirurškim pristopom k prolapsu se rešuje pritisk na medenično dno in zdrs organov iz primernega mesta. Kirurški pristop ne rešuje avulzije same, prispeva pa k zmanjšanju bremena na medenično dno. Pozor: avulzije niso prisotne pri vseh ženskah, ki imajo prolaps. Če pa imaš avulzijo, je le-ta dejavnik tveganja za slabše kirurške izide. Prepričaj se, da si zares izkoristila vse konzervativne opcije, preden se odločiš za operacijo. Naroči se na posvet.
7/ Izključitev avulzije ali kirurška korekcija poškodbe visoke stopnje oziroma prolapsa še ne pomeni odsotnosti disfunkcije medeničnega dna. Naroči se na pregled.
Avulzije niso „nov“ pojav. Je pa res, da se šele v zadnjih dvajsetih letih dogaja več raziskav, ki se posvečajo nastanku in razvoju avulzij ter njihovemu vplivu na kakovost življenja žensk. Moramo se zavedati, da ni splošnih priporočil in protokolov, ki naslavljajo funkcijo medeničnega dna po porodu, zato lahko prihaja do več različnih pristopov in priporočil. Najdi pot zase!
Preberi tudi: Najpogostejša vprašanja glede avulzij – blog mojafizioterapevtka