Avulzijo pogosto primerjam s poškodbo gležnja, ko se vezi in kite, ki držijo sklep „skupaj“ prekomerno raztegnejo, natrgajo ali popolnoma odtrgajo. V moji klinični praksi pri pacientkah in strankah opažam znake in simptome, ki se delijo nekako na te tri kategorije: prekomernega raztega na mestu narastišča, delnega natrganja ali popolnega odstopa od sramne kosti. Te poškodbe s kliničnim pregledom sicer ne moremo izključiti, a natančen pregled mišic medeničnega dna preko vaginalnega pristopa nam omogoča, da – ob izidih testiranja – nanjo posumimo. V tem primeru je pomembno, da nadaljujete s slikovno diagnostiko, ki opredeli mesto in razsežnost avulzije. Po definiciji, ki jo povzemam od BirthTrauma.org.au, je avulzija „porodna poškodba mišic medeničnega dna, pri kateri pride do delnega ali celotnega odtrganja mišice levator ani iz njenega narastišča na sramni kosti. Te poškodbe ne zaceli čas ali vaje. Ne obstaja kirurška intervencija, ki jo popravi. Ta poškodba je trajna“. Zgodi se lahko na eni ali na obeh straneh, simetrično ali ne. Zato je potrebno avulzijo oceniti glede na lego, globino in dolžino poškodbe.

O avulzijah se ne govori.
Niso viralna tema, ker ne moremo narediti programa, ki jih izboljša, kot to lahko storimo za uhajanje urina ali blata. So nevidne in če ne veš, da do njih lahko pride, se osredotočaš na poškodbe presredka. Avulzije je težko dokazati, še posebej takoj po porodu, ko pa jih dokažemo, ne moremo ponuditi zanesljive metode, ki popravi škodo – torej mišico pričvrsti na mesto.
Avulzije, čeprav njihov vpliv na kakovost življenja žensk je ogromen, so, kot pravijo pri BirthTrauma.org.au postale „normalen del vaginalnega poroda“. Čeprav besedi normalno in pogosto nista sopomenki. Avulzije so morda bolj pogoste, kot mislimo, posledice njihovega nastanka so pogoste, a nič od tega ni normalno, torej vedno in neobhodno povezano s porodom samim.
Avulzije vplivajo na podporni sistem medeničnega dna in funkcijo medenice. Neposredno vplivajo na kontinenco tako urina kot blata, spremenijo spolno funkcijo in odziv. Ker vplivajo na stabilizacijo medenice, vplivajo na razporeditev sil v telesu, prispevajo k mišično-skeletnim težavam v kolkih, hrbtenici, posledično v trebušni steni in trebušni votlini, spodnjih udih. Vplivajo na držo in gibanje, s tem pa na vsakodnevo življenje žensk: materinstvo, partnerstvo, delo. Avulzij po porodu aktivno ne iščemo, celo jih pogosto strokovnjaki ne jemljejo „resno“, ženska ostane neuslišana ter brez odgovorov o celotni sliki njenega telesa in medeničnega dna. Čuti drugače, giblje se drugače, „običajne“ intervencije ne delujejo in se kmalu pusti prepričati, da je vse v njeni glavi, ali da je pač zlomljena, ker jo je telo pustilo na cedilu. To ni res. Čeprav res ne moremo strukturno povrniti stanja, pomoč obstaja. Tako kot po hudi poškodbi gležnja. Zahteva pa čas, predanost, znanje in vztrajnost – teh pa pogosto ne dobimo na recept ali na napotnico.
Preberi več o avulzijah – blog mojafizioterapevtka
Avulzije so pogostejše pri vakuumskih ali kleščnih porodih, ampak se lahko zgodijo tudi pri tistih „brez praske“. Pojav avulzije ne pomeni, da si narobe potiskala, ali da je tvoje telo nesposobno. Pojav avulzije ni tvoja krivda. Te poškodbe se rutinsko ne preverja na poporodnem ginekološkem pregledu, ni ena od običajnih poškodb, na katere ob težavah medeničnega dna pomislijo strokovnjaki in – najpomembneje – ni kirurškega pristopa, s katerim jo ozdravimo, so mnoge ženske brez diagnostike še mesece ali leta po porodu. Mesece in leta trpijo za dolgotrajnim občutkom teže ali pritiska ne medeničnem dnu – v začetku celo brez znakov prolapsa in inkontinence – bolečino pri gibanju, spolnosti ali celo sedenju. Ko pa se avulzija odkrije, ne prejmejo podpore in primerne obravnave, ampak informacijo o dokončnosti poškodbe, pomanjkanju učinkovitih tehnik in negativnem vplivu, ki jih avulzija ima na uspešnost ostalih ustaljenih metod obravnave medeničnega dna, tj. operacij in obravnave s pesarji. Ne pozabi, ti si N = 1. To, da še nismo dokazali programa, ki prinaša x % izboljšanje v populaciji, še ne pomeni, da tebi osebno ne moremo pomagati k boljši kakovosti življenja. Izberi sodelovati z mano!
Avulzije, kot ostale porodne poškodbe, močno vplivajo na celoto tvojega življenja. Povezava je pomembna. Podpora je pomembna. Biti slišana in prejeti relevantne informacije je pomembno. Lahko izbiraš. Lahko si proaktivna. Avulzija ni smrtna obsodba.
Ta poškodba je še en razlog, zakaj se je dobro telesno, ne le v teoriji in lepih pozah, pripraviti na iztis. Za razliko od poškodb presredka, pri avulzijah ni kirurškega pristopa k zdravljenju. S fizioterapevtsko obravnavo v nosečnosti in pripravo na iztis želimo zmanjšati pojavnost in razsežnost tako „sprednjih“ kot „zadnjih“ poškodb porodne poti in jih učinkoviteje obravnavati, ko – in če – do njih pride. Avulzije so tudi še en razlog, zakaj jaz močno zagovarjam žensko izbiro glede načina poroda. Tvoje telo, tvoja tveganja. Pripravi se na porod po svoji meri. Začni z branjem knjige Porodni načrt: postani avtorica svojega uspeha.

FizioMamin pristop k avulzijam in napotki zate
Če si že rodila, deli te informacije z drugimi ženskami. Tvoja zgodba je pomembna in lahko naredi razliko. Če si noseča, naj te možnost nastanka avulzije ne prestraši. Razišči svojo pot, izberi, kar te podpira in bodi avtorica svojega uspeha s sprejemanjem tveganj in izbirami, skladnimi s tvojimi potrebami. Če si strokovnjakinja obporodnega obdobja – deli te informacije. Bodi glas, bodi sprememba.
Avulzije niso „nov“ pojav. Je pa res, da se šele v zadnjih dvajsetih letih dogaja več raziskav, ki se posvečajo nastanku in razvoju avulzij ter njihovemu vplivu na kakovost življenja žensk. Moramo se zavedati, da ni splošnih priporočil in protokolov, ki naslavljajo funkcijo medeničnega dna po porodu, zato lahko prihaja do več različnih pristopov in priporočil. Najdi pot zase!
Pri avulzijah se zdi najpomembneje, da dobi ženska relevantne in pravočasne informacije glede svojega stanja in možnosti, ki so ji na voljo. Tako kot pri drugih stanjih medeničnega dna. Že imaš svojo fizioterapevtko? Preveri, ali sem jaz prava izbira zate. Izpolni prijavnico, v polje Sporočilo zapiše svoje vprašanje in poklicala te bom. Z veseljem ti pomagam.